معرفی وبلاگ
این وبلاگ ، وابسته به فروشگاه « لاهیج مارکت » می باشد . مطالب مندرج در این وبلاگ ، در راستای اهداف و برنامه های مدیریت فروشگاه لاهیج مارکت است . www.lahijmarket.ir 09118952915 01342367925 آدرس: لاهیجان . جاده لنگرود . جنب مجتمع تجاری لیالستان .نمایندگی چای نوبر. لاهیج مارکت
دسته
پيوندها
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 105081
تعداد نوشته ها : 174
تعداد نظرات : 1
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان


از نظر طب سنتي، ماهيمزاج سرد و تري دارد. ماهي‌هايي كه در اقيانوس و آب‌هاي شور زندگي مي‌كنند، سردي و تري كمتري دارند اما ماهي ايده‌آل، ماهي‌اي است كه در آب‌هاي روان و شيرين زندگي كند. اين نوع ماهي، ماهي معتدل از نظر مزاج است.

درطب سنتي توصيه مي‌شود همراه ماهي برخي مواد غذايي مصرف شود تا از مضرات آنبكاهد. از سوي ديگر، همزماني خوردن ماهي با بعضي غذاها و چاشني‌ها مناسب نيست؛ مثلاً خوردن همزمان ماهي با تخم‌مرغ، شير و هر چه مزه ترشي دارد مثل آب‌ليمو يا ترشي و سيرترشي توصيه نمي‌شود. توصيه عمومي به افرادي كه مزاج خود را نمي‌دانند، خوردن مواد غذايي گرم همراه ماهي است. افرادي كه فشارخوندارند هم بهتر است از خوردن مواد غذايي ترش‌مزه با ماهي خودداري كنند.

بهترينطعم‌دهنده براي ماهي كه مي‌توان با آن مصرف كرد، آب نارنج است. نارنج تنهاطعم‌دهنده ترشي است كه مزاج گرمي دارد. مصرف ماهي شكم پر از قديم در كشور مرسوم بوده و به دليل استفاده از مواد غذايي شيرين مانند كشمش از مضرات ماهي مي‌كاهد و مصرفش بسيار مناسب است.

در مازندران و گيلان، ماهي را با كمك ادويه‌هاي گرم به اعتدال مي‌رسانند. در گيلان از گياهاني مثل چوچاق و خالواش استفاده مي‌كنند. خالواش گياهي هم‌خانواده نعناع است. چوچاقنيز گياهي شبيه به گشنيز است كه از عوارض سردي ماهي مي‌كاهد.

مرزه،ترخون و گلپر نيز از جمله سبزي‌هاي مفيد براي طعم دادن به ماهي هستند. در اكثر نقاط ايران قبل از پختن ماهي آن را به مدت 2 تا 6 ساعت به شكل شكم‌پر يا در مجاورت اين سبزي‌هاي معطر قرار مي‌دهند. استفاده از زنجبيل و فلفل سياه نيز به عنوان طعم‌دهنده براي ماهي و ميگو مناسب است.

بهطور كلي، توصيه مي‌شود به دنبال مصرف ماهي آب ننوشيد. بهتر است ماهي در وعده ناهار مصرف شود و اگر فردي مزاج گرمي دارد از خوردن ماهي در وعده شام خودداري كند. نبايد ماهي را سرخ كرد بلكه بهتر است ماهي در آب خود پخته شود، بعد از پخته شدن نيز مي‌توان از روغن زيتون، كنجد و هسته انگور به ميزان كم استفاده كرد.

منبع : خبر نو

براي تهيه ي چوچاق مي توانيد به فروشگاه اينترنتي لاهيج ماركت برويد .  
در اين روش خريد ، ابتدا محصول را سفارش داده و فاكتور خريد به شما اعلام مي شود .
سپس محصول به صورت پستي به درب منزل شما يا هر مكاني كه شما خواسته ايد ، ارسال مي شود .
در نهايت شما ، هزينه ي مربوطه را برابر مندرجات فاكتور خريد كه قبلا به اطلاع شما رسيده و بر روي محصول نيز درج گرديده ، به پستچي مي پردازيد .X